Strona główna

niedziela, 28 maja 2017

KROI KRAJAN KRAJANA

Kazimierz Orda
fot. JO (https://joannaorda.blogspot.com)
Krajan kroi krajana od rana do rana, ze wszystkiego co tylko mu się uda. Negatywne, aspołeczne zachowanie człowieka nie jest wrodzone. Naukowcy twierdzą, że każdy człowiek rodzi się z dwoma cechami: dobrą i złą. Wszystko zależy później od wychowania człowieka. Od tego, kto go kształtuje oraz od warunków materialnych, w których dorasta.

Uważam, że na obecnym etapie naszego życia społecznego kształtowane przed wojną i po wojnie zasady dobrego zachowania i wychowania niszczą bezlitośnie negatywne zjawiska, takie jak: pycha, chciwość, zazdrość, nienawiść, gniew. Wymienione negatywne zjawiska wyzwoliły się w czasie przemiany ustroju społecznego. Nastąpiła zmiana poglądów. Najważniejszy stał się pieniądz. Nie dla wszystkich, ale z pewnością dla większości. Uaktywniła się pycha. 

Wiadomo od dawna, że pycha kroczy przed upadkiem. Ale kto dzisiaj o tym pamięta? Kto się tym przejmuje? Ważny jest pieniądz i szpan. Po co komu dzisiaj dobre zasady, skoro ludzie mówią , że nic z nich człowiek nie ma. Mówią: "Jak się skroi bliźniego, to przynajmniej będzie koszula z niego". Tak więc na topie jest dorabianie się na podstawie iluzjonistyki, bo w ten sposób sprawnie i szybko można zdobyć miliony. Niektórym ciągle leci w głowie znana piosenka pt. "Money, money, money".

Nieważne, kogo się oszukuje, ważny jest cel. Celem tym jest być za wszelką cenę bogatym i podziwianym. Niestety, złe czyny kończą się za kratami. Pozostaje więc marzenie, jak w piosence pt. "Gdybym był bogaty".

Na sprawiedliwość czeka się długo, bo dochodzi się jej ustanowionym prawem. Nie zapomnijmy, że oszuści muszą odejść z naszego życia społecznopolitycznego.
KAZIMIERZ ORDA
Przewodniczący 
Samoobrony Powiatu Jaworskiego

niedziela, 21 maja 2017

Szanowanie pracy innych

Ostatnio zastanawiałyśmy się ze znajomą, jak to jest, że my szanujemy pracę innych ludzi, a niektórzy nie. Doszłyśmy do wniosku, że myśmy całe życie ciężko pracowały i dlatego doceniamy pracę innych ludzi. Od dawna wiadomo, że ludzie, którzy ciężko nie pracowali nie doceniają pracy innych. Ludziom tym trudno wyobrazić sobie trud włożony w naukę, pracę, treningi sportowe, itp. Nie wyobrażają sobie, ile potrzeba samozaparcia, by sprostać trudnym wyzwaniom. Ci, którzy podejmują się sprostać takim wyzwaniom, niejednokrotnie muszą poświęcić temu cały swój czas.

Sportowiec całymi dniami ćwiczy. Trenuje, by osiągnąć jak najlepsze wyniki. Naukowiec wiele  godzin spędza w swojej pracowni lub laboratorium. Piosenkarz godzinami ćwiczy swój głos.

Praca nadaje sens życiu. Uczy systematyczności i odpowiedzialności.
Grażyna Karaszczuk-Orda

środa, 3 maja 2017

Konstytucja 3 maja


Konstytucja 3 maja

Jednym z najważniejszych aktów prawnych uchwalonych przez Sejm Wielki była Konstytucja 3 maja. Autorami Konstytucji 3 maja byli Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski. Konstytucja 3 maja była jednym z najświatlejszych aktów prawnych na świecie.