Strona główna

wtorek, 13 stycznia 2015

Muzyka i jej wartość

   Muzyka wyzwala w człowieku szereg uczuć. Pomaga wyciszyć skołatane nerwy. Sprzyja rozwijaniu wyobraźni. Czasem rozwesela i uspokaja, czasem przygnębia i wzbudza agresję. Wszystko zależy od jej rodzaju i osobistych upodobań człowieka. Muzyka wpływa na ludzi niezależnie od ich wieku, pochodzenia, czy warunków bytowych.

Muzyka jest sztuką organizacji dźwięków. Źródłem dźwięku może być ludzki głos, instrument muzyczny lub generator elektryczny. Do współczynników muzyki zalicza się melodię, rytm, harmonię, dynamikę, agogikę (problemy dotyczące tempa w utworze muzycznym), artykulację, kolorystykę, formę (por. Mała Encyklopedia PWN, Warszawa 2000).

Muzykę uprawiano już w starożytności. Odnajdywane na stanowiskach archeologicznych instrumenty muzyczne sprzed kilku tysięcy lat świadczą o tym, że muzyka towarzyszyła ludziom już w zamierzchłych czasach. Starożytni Chińczycy preferowali harmonijki i flety, zaś Egipcjanie harfy. Afrykańskie plemiona używały bębnów i rogów. Muzyka spełniała różne role. Służyła relaksacji, rozrywce lub zagrzewaniu do walki.

W dzisiejszych czasach muzyka ma przeważnie formę komercyjną. Kompozytorzy, wykonawcy - wszyscy starają się jak najwięcej zarobić, gdyż jest to branża, która przynosi olbrzymie zyski.

Muzyka często łączona jest z tekstem. Wiele utworów ma niewinne, banalne teksty, mówiące o miłości, rozstaniach i powrotach, tęsknocie, itd. Są utwory, poruszające aktualne problemy społeczne i przemiany kulturowe. Są też utwory, operujące wulgarnymi tekstami, lansujące zachowania agresywne i nienawistne.

Moim zdaniem, muzyka powinna przynosić radość, wzruszać, odprężać i rozbawiać. Nie powinna wywoływać gniewu i agresji. Niektórzy z rozrzewnieniem wspominają po latach śpiewanie piosenek przy ognisku i dźwięk gitary. Muzyka niewątpliwie zapadła im w pamięć. Stworzyła atmosferę pełną spokoju, rozluźnienia, bliskości.

Muzyka sprzyja również leczeniu wielu chorób. Muzykoterapia, jako dział psychoterapii, stosuje odpowiednio dobraną muzykę w leczeniu schorzeń. Jest popularna zwłaszcza w USA (por. Mała Encyklopedia PWN, Warszawa 2000).

W czasach szybkiego tempa życia muzyka spełnia wiele pozytywnych funkcji; pozwala uzewnętrznić emocje, wyciszyć się. Stanowi ważny element życia kulturalnego. Dlatego uważam, że warto obcować z muzyką.
Grażyna Karaszczuk-Orda