Strona główna

wtorek, 30 grudnia 2014

Problem bezrobocia

Praca jest dla człowieka bardzo ważna. Zaspokaja nie tylko potrzeby materialne, ale również daje poczucie bezpieczeństwa. Zdaniem specjalistów, nie ma zjawiska, które wywoływałoby tyle obaw, co bezrobocie. Długotrwały brak pracy w znaczącym stopniu przyczynia się do powstawania wielu negatywnych zjawisk społecznych. Psychologowie zwracają uwagę, że wśród bezrobotnych stwierdza się coraz więcej nieprawidłowości, takich jak zachwianie równowagi emocjonalnej, frustrację, apatię, brak szacunku do samego siebie; zdarzają się nawet próby samobójcze.

Wszystkie gałęzie gospodarki zostały dotknięte bezrobociem: sektor usługowy, rolnictwo przemysł. Tysiące ludzi doświadczyło utraty pracy (nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, inżynierowie, itd.). Słuszne są stwierdzenia, że zwalczanie problemu bezrobocia należy do najważniejszych zadań gospodarczych i społecznych. Poszczególne kraje starają się zaradzić bezrobociu. Rezultaty podejmowanych działań nie zawsze są satysfakcjonujące. Otrzymanie etatu jest poważnym problemem. Dotyczy to zarówno absolwentów szkół zawodowych, średnich, jak i uczelni wyższych. Dobre przygotowanie do zawodu nie gwarantuje otrzymania upragnionej pracy.

A jak wygląda sytuacja w powiecie jaworskim? W miesiącu wrześniu 2014 r. liczba bezrobotnych w powiecie jaworskim wyniosła 3254. W rozbiciu na poszczególne gminy sytuacja przedstawiła się następująco: we wrześniu w mieście Jawor było 1263 bezrobotnych, w mieście Bolków - 444, w gminie Bolków (wieś) - 582, w minie Męcinka - 296, w gminie Mściwojów - 238, w gminie Paszowice - 245, a w gminie Wądroże Wielkie - 186. Są to oczywiście dane oficjalne, nie obejmujące tak zwanego bezrobocia ukrytego. Powiatowy Urząd Pracy w Jaworze kieruje bezrobotnych na prace interwencyjne, staże, szkolenia, przyznaje dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Miejmy nadzieję, że sytuacja na jaworskim rynku pracy ulegnie zdecydowanej zmianie na lepsze. Marzy mi się, żeby każdy bezrobotny otrzymał wymarzoną pracę i miał dobre zarobki, żeby mógł realizować się zawodowo, żeby powstały prężne zakłady pracy. Wiem jednak, jak wyglądają realia gospodarcze. Dlatego uważam, że sukcesem będzie stworzenie takich warunków, które pozwolą mieszkańcom powiatu pracować w miejscowości zamieszkania (bez konieczności dojeżdżania każdego dnia po kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę) za pensję, która zapewni godziwe życie; życie bez strachu, czy starczy pieniędzy na rachunki, leki i podstawowe potrzeby.

Każdy chce utrzymać siebie i swoją rodzinę na godnym poziomie. Wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy nie dla każdego jest dobrym rozwiązaniem. Są ludzie, którzy z różnych przyczyn nie mogą opuścić swoich rodzin. Zresztą, powinno być tak, że człowiek może pracować zarobkowo w kraju, w którym się urodził, wychował, wykształcił i który jest jego ojczyzną. Jego domem.

Podejmowanie działań zwalczających bezrobocie jest koniecznością.
Grażyna Karaszczuk-Orda


Podobne posty: